ПІСНІ ЛЮБОВІ ТА ЖУРБИ

Kiev-OrchesTrio
(Музичний вечір до 100-річчя Ренати Богданської (Ірени Андерс) )

Запрошення на відкриття

Відомий журналіст, історик та дипломат Богдан Нагайло і ансамбль "Kiev-OrchesTrio" запрошують Вас за допомогою музики українського ретро та рідкісних документальних матеріалів відкрити для себе ще одну дивовижну сторінку української культури та історії.

Обіцяємо - Ви будете приємно здивовані… 

 

…Спадкоємиця талановитої музичної родини Нижанківських вона діставала освіти оперної співачки, але стала зіркою львівського джазу 30-40 років. Її мати, Олена - рідна сестра Остапа Нижанківського (визначного українського диригента, композитора і громадсько-політичного діяча, котрий був заарештований польською окупаційною владою і розстріляний без суду у 1919 році) Її батько служив капеланом Українських Січових Стрільців, брат товаришував із Степаном Бандерою та Романом Шухевичем, а вона сама входила до забороненого на той час “Пласту”, та доля привела її до лав Польської Армії під головуванням Владислава Андерса з яким вона згодом одружилась та пройшла страшними шляхами війни. Разом з тим їй випало працювати на одному знімальному майданчику з Вітторіо де Сікою та Анною Ман’яні і бути зіркою радіошоу на БіБіСі, а тривалий час її називали Першою леді польської діаспори Лондона.  Її відзначив вищою відзнакою держави польський президент Лех Качиньский і навіть папа Іван Павло II приймав її у Ватикані. Її першим коханням був славетний Богдан Весоловський, і все життя згодом вона носила сценічний псевдонім Рената Богданська… Хоч поза сценою мала прізвище свого легендарного чоловіка, і знайшла вічний спокій поруч з ним на місці великої битви і польської слави в Монте Касіно.

 

Ірена Яросевич – так насправді звали цю дивовижну жінку, ім’я якої лише зараз повертається з небуття. Непересічна, багатогранна і талановита особистість, а ще неймовірно красива та стильна – ось героїня нашої події. Жінка, що стала “Музою з окривавлених земель” між Берліном і Москвою.

 

У 30-і роки вона співала у складі «Джаз-капели Яблонського» («Ябцьо-Джаз») разом із зірками західноукраїнської джазової сцени - Богданом Весоловським, Леонідом Яблонським, Анатолем Кос-Анатольським. У 1940-41 рр. була солісткою легендарного польсько-єврейського бенду «Львівський теа-джаз», яким керував відомий композитор Хенрік Варс. Але Друга світова круто змінила її долю. Рената вийшла заміж за головнокомандувача вільними польськими збройними силами, знаменитого політичного та військового діяча Владислава Андерса. І другу половину життя прожила у Лондоні. Хоча, кажуть, в останні роки життя вона кілька разів таємно відвідала Львів.

Життя, історії кохання, ролі Ренати як жінки, співачки, королеви сцени, активного громадського діяча – реальне втілення жорсткості і динамізму ХХ століття. Вона – унікальна особистість в новітній історії України, яка в сьогоднішній непростий час являє собою символ цінності взаєморозуміння і толерантності, любові і вірності, приклад співіснування і співпраці народів, які багато років живуть на одній землі – українців, поляків, євреїв. До речі, у Польщі Ренату Богданську шанують як видатну діячку польської культури, але ніхто не заважає нам згадати українське походження зірки та внести її постать до пантеону видатних українок. Тим паче, що нині творчість та особистість Богданської починають все більше узнавати в Україні. На щастя, для цього є усі можливості: зберігся чималий документальний матеріал у вигляді фотографій, мемуарів, грамплатівок. Адже донедавна і про Богдана Весоловського в широких колах знали небагато.

Отже, творчість Ренати Богданської та шляхи повернення її імені до сучасного музичного, культурного та історичного контексту знаходяться у фокусі досліджень та експериментів ініціаторів зустрічі у музичній вітальні Театру «Сузір’я». І вони збираються поділитися з Вами найцікавішим.


Музика Богдана Весоловського та пісні, що їх співала Рената Богданська немов оживуть у виконанні "Kiev-OrchesTrio", учасники котрого докладають зусиль для популяризації музичного спадку українського ретро. За допомогою різноманітних засобів музиканти намагаються відтворити унікальну атмосферу прекрасної епохи і запрошують Вас долучитися до спільного процесу повернення великого імені до сучасної української культури. Kiev-OrchesTrio: Марія Хмельова - вокал, флейта, Данило Денісов - оркестр-акордеон Roland, Кирило Бородін - скрипка, вокал. А також, разом з ними - ведучий програми Богдан Нагайло, який присвятив чимало уваги дослідженню маловідомих сторінок життя Ренати Богданської, та відкриттю українській іпостасі цієї славетної польської зірки.

 

Дата – 10 травня

Початок  - о 19.00

Театр «Сузір'я» - вул. Ярославів Вал, 14-Б
Тривалість концерту – 1 год. 30 хв.

Дрес-код – вечірнє вбрання
Більше інформації:    http://kievtrio.com    та    https://www.facebook.com/RenaYarosevych

Фотогалерея
Відеогалерея
Преса