«Антигерой – позірне українство»

Війна змушує нас визначитися відносно того, яку державу ми хочемо побудувати. Вже майже три роки війна для нас — це жорстокий і прискіпливий екзаменатор, навіть певною мірою час одкровення. Розкручені ідоли стали розчаруванням. Терміни на кшталт «боротьба з корупцією» та «необхідність реформ» вицвіли від відсутності конкретних дій. Проте залишається надія на те, що народ, який зміг у час страшних випробувань мобілізуватися, створивши рухи добровольців і волонтерів, зрештою здатен і до старанної, надскладної роботи з розбудови держави.

Цей рік був 25-ю річницею відновлення Україною незалежності. В Декларації про державний суверенітет, написаній рукою дисидента Левка Лук’яненка, значиться ключова фраза про «тисячолітню традицію державотворення». Експерти «Дня» в черговий раз зробили зріз часу нашого, без сумніву, історичного періоду, в якому українці випробовуються не лише на міцність, а й на спроможність виправдати згадану фразу, що прописана в паспорті держави.

Отже, наприкінці року за доброю традицією «День» звернувся до своїх авторів, постійних читачів, партнерів та експертів із проханням відповісти на чотири запитання нашої новорічної анкети. Чесні відповіді з одного боку виступають «маркером» того, як країна провела рік, які шанси використала, а які безповоротно втратила. З другого — слугують певним прогнозом очікувань у 2017-му. Переконані, що вам цікаво буде з ними ознайомитися.

1. Які події 2016 року, на вашу думку, вплинули на Україну і світ?

2. Чим рік, що минає, став особливим персонально для вас?

3. Кого вважаєте героєм і антигероєм року?

4. 2016-го наше видання відзначило 20-річчя свого існування. Ви і «День». Які проекти газети за всі ці роки відіграли найбільшу роль для розвитку нашого суспільства?


Олексій КУЖЕЛЬНИЙ, народний артист України:

1. Рішення про повернення Скіфського золота Києву.

Спроби нищення цивілізаційних емблем людства:

- російська урядова програма надання допінгу олімпійцям;

- руйнування пам’яток Пальміри бойовиками із комерційними цілями.

2. Усвідомлення того, що гра у безвіз перетворилася на боротьбу за європеїзацію України.

3. Герой – К. Райкін, який заявив, що нині цензура у Росії жорсткіша, ніж за часів сталінізму.

Антигерой – позірне українство і не тільки в одіозних персонах, а й у кожному з нас, хто не вдосконалює знання історії, культури, мови.

4. Вважаю унікальною доведену «Днем» можливість існування у перманентно кризові часи щоденної інтелектуальної і затребуваної суспільством газети.  Проект -  щоденна дискусія про актуальне у мистецтві.

05/01/2017
Новорічна анкета «Дня» (2017) Культура